Jak być pewnym siebie?

Foto:http://www.i-duarte.com

Pewność siebie jest niesamowicie ważna. Może chcesz wiedzieć jak być pewnym siebie w pracy, przy nowo poznanej dziewczynie lub podczas rozmowy kwalifikacyjnej. Może chcesz podjąć jakąś decyzję i czujesz, że właśnie tego chcesz, ale brak pewności siebie jest hamulcem. Może kiedy patrzysz w lustro jesteś wściekły, że w tej konkretnej sytuacji nie powiedziałeś tego, co naprawdę myślałeś i pozwoliłeś by zdanie innych osób stłamsiło Twoje prawdziwe JA.

Nie wiem dlaczego pewność siebie ma dla Ciebie znaczenie, ale skoro czytasz ten artykuł, to masz swoje własne powody by poszerzyć wiedzę na ten temat.

Po publikacji artykułu Jak Przezwyciężyć Nieśmiałość dostałem ciekawego maila z prośbą o dalsze wskazówki. Za zgodą autora publikuję fragment:

„Bartek dzięki za ten artykuł. Nieśmiałość to problem z jakim borykam się odkąd pamiętam. Zacząłem zmianę od prostych ćwiczeń jak uśmiechanie się do ludzi, pytanie o drogę itp. Po kilku dniach zauważyłem poprawę, ale nie wiem co dalej. Czasami jadąc autobusem chciałbym do kogoś zagadać, ale momentalnie w głowie pojawiają mi się wymówki i głosy typu: „nie rób tego”, „a po co?”, „innym razem”. Kiedy przychodzą te „inne razy” sytuacja się powtarza. Co mogę zrobić aby zwiększyć pewność siebie?”

Pomyślałem, że nieco rozbuduję odpowiedź i umieszczę na blogu. W ten sposób może pomogę komuś jeszcze.

.

Nieśmiałość i fobia są wyuczone

Osobiście wierzę, że człowiek rodzi się jako Tabula Rasa i może nauczyć się absolutnie wszystkiego. Brak pewności siebie, nieśmiałość czy fobie nie są czymś, co masz w genach – to jest wyuczona reakcja.

Być może będąc w szkole zostałeś wywołany do odpowiedzi i cóż – tego dnia nie brylowałeś wiedzą :D Dostałeś słabą ocenę, a może i nauczyciel dołożył kąśliwą uwagę. Po klasie rozeszła się fala śmiechu, a Ty od tej pory znienawidziłeś przemawianie publiczne. To nie geny – to szybka generalizacja i stworzenie wzorca: występ na środku = wstyd.

.

100% pewność

Ludzie, którzy mówią, że brakuje im pewności siebie mocno zniekształcają rzeczywistość. Zazwyczaj objawia się to w określonych kontekstach i warto zadać pytanie: co dokładnie powoduje dyskomfort? Nawet jeżeli są takie sytuacje, to jest też tysiące innych, których jesteś pewny na 100%.

Masz na imię tak jak masz – jesteś tego pewny.

Jesteś pewny, że 5+5=10.

Jesteś pewny, że czytasz te słowa, a to oznacza, że żyjesz.

Jesteś pewny, że właśnie bierzesz kolejny oddech i w ogóle nie musisz nad tym panować.

Nauczyłeś się chodzić, pisać, mówić i czytać. Nauczyłeś się, że jedzenie drobiu lub wieprzowiny jest ok, ale jedzenie psa jest obrzydliwe. Sam tego nie wymyśliłeś przyjacielu – to efekt kultury w jakiej zostałeś wychowany i społecznego uwarunkowania. Skoro nauka powyższych rzeczy przyszła Ci gładko, to oznacza, że możesz także nauczyć swój mózg innej reakcji na stresujące sytuacje.

.

Kim jest osoba pewna siebie?

W moim rozumieniu osoba pewna siebie jest ciekawa świata i akceptuje jego różnorodność. Uczy się elastyczności dzięki czemu potrafi wpływać na siebie i swoje otoczenie.

Osoba pewna siebie wie czego chce od życia. Sama decyduje co przyjmuje ze społecznej ramy, a co nie pasuje do jej stylu życia. Jak zakłada rodzinę, to dlatego, że chce, a nie dlatego że tak wypada.

Taki człowiek robi to, co deklaruje i dąży do maksymalnej spójności między słowami i czynami. To dlatego, żeby inni dobrze go postrzegali tak? NIE! Robi to dlatego, aby móc stanąć przed lustrem i z dumą stwierdzić, że jest prawdziwym sobą.

.

Jak być bardziej pewnym siebie?

Tak naprawdę cały koncept pewności siebie nigdy nie będzie miał miejsca gdy ta pewność będzie odgrywana. Nie musisz zgrywać bohatera, zakładać modnych okularów i drogiego zegarka. To tylko maska. Jest zupełnie inaczej – dąż do tego by po prostu być sobą. Poniższa lista zawiera pomysły, które możesz wykorzystać do poprawy elastyczności zarówno swojej jak i innych ludzi.

Gotowy? Zaczynamy!

Potwierdź swoją wyjątkowość. Masz mnóstwo cech, które są całkowicie unikalne.

→Jako jedyna osoba na świecie masz linie papilarne o takich kształtach, jakie widzisz na swoich palcach.

→Twój sposób myślenia i chęć do rozwoju jest nie do powielenia. Nikt poza Tobą nie zna Cię tak doskonale. Masz swoje plany, marzenia i sekrety. W takim składzie znajdziesz je wyłącznie u siebie.

→Posiadasz zainteresowania i pasje, które możesz rozwijać godzinami. Nie ważne czy jest to czytanie książek o rozwoju osobistym, podróżowanie, czy granie na komputerze. Możesz osiągnąć mistrzostwo i spełnienie w każdym kierunku.

Poza tym masz na koncie OGROMNE ZWYCIĘSTWO. W wyścigu o zapłodnienie walczy od stu do pięciuset milionów plemników. Hej! Ty ten wyścig wygrałeś! Czy w pełni zdajesz sobie sprawę z tego, jak wielkim darem jest życie?

Wyznaczaj i osiągaj małe cele. Z czasem będziesz stawiał większe. Codziennie powiedz komuś komplement, uśmiechaj się do ludzi i rozmawiaj z nimi. Zrób listę swoich marzeń i zastanów się, które z nich wymaga najmniejszego nakładu pieniędzy. Następnie zaplanuj jak to osiągnąć jak tylko skończysz czytać ten artykuł.

Wygląd. Wbrew wielu poradom to co masz na sobie wpływa na Twój nastrój. Dlatego zadbaj o swoje ubranie. Nie chodzi o to, żebyś kupował drogie i oryginalne ciuchy. Wyglądaj dobrze, ale na pierwszym miejscu sprawdzaj jak się czujesz. Dzisiaj można wyglądać fajnie za całkiem małe pieniądze.

Osobiście nie przywiązuję aż tak wielkiej wagi do ubrań. Kupuję je gdy to konieczne, a nie dlatego, że pewien rodzaj spodni jest modny. Na szkolenia i spotkania mam pewien zestaw, który i dobrze wygląda, i czuję się w nim komfortowo.

Stań twarzą w twarz ze swoim strachem. Jeżeli brakuje Ci pewności siebie w wystąpieniach publicznych zacznij od treningu na małych grupach. Opowiadaj dowcipy wśród przyjaciół, zabieraj głos na rodzinnych spotkaniach, zadawaj pytania nauczycielom.

Strach jest tylko emocją i czasami wystarczy zmienić nazwę uczucia, by zaszła także zmiana zachowania. Co powiesz na ciekawość? Zadawaj sobie pytania:

Ciekawe jak zareagują gdy opowiem im ten dowcip?

Ciekawe czy jak się pomylę mówiąc wiersz na środku, to zaczną się śmiać czy mi podpowiedzą?

Ciekawe co się stanie, jak zapytam osobę siedzącą obok w autobusie gdzie jedzie?

Ciekawe jak zareagują czytelnicy, gdy w artykule użyję wulgaryzmów?

Bądź ciekawy!

Przygotuj się. Im lepiej będziesz przygotowany do sytuacji, która wywołuje u Ciebie niepokój, tym łatwiej sobie z nią poradzisz.

 • Będziesz pewniejszy siebie na egzaminach gdy masz świadomość zdobytej wiedzy i umiejętności. Aby ułatwić sobie ten proces poznaj techniki szybkiej nauki.
 • Rozmowa o pracę będzie łatwiejsza, gdy wcześniej zastanowisz się, o co możesz być pytany i przygotujesz odpowiednie riposty. Wpisując w Google: „Pytania na rozmowie kwalifikacyjnej” i podobne frazy, znajdziesz zestawy najczęściej zadawanych pytań.
 • Wystąpienie publiczne pójdzie lepiej gdy wcześniej kilka razy je przećwiczysz przed mniejszą publicznością lub przed kamerą.

Świadomość. Naprawdę NIC się nie stanie, jak coś pójdzie nie po Twojej myśli. Powiem więcej – zaakceptuj to :D Wielokrotnie przygotowywałem się do szkoleń i wystąpień publicznych. Bardzo często podczas samego występu podawałem przykłady zupełnie inne od tych, które planowałem. Najciekawsze jest to, że te wymyślone na miejscu były znacznie trafniejsze!

Kiedy jesteś w stanie flow nie kontrolujesz takich rzeczy – po prostu wiesz, że w tej chwili, takie słowa lub zachowanie będą idealne. I zawsze są :)

Podnoś kompetencje. Nic tak nie wpływa na pewność siebie jak świadomość, że to co robisz jest wysokiej jakości. Jednak nie ma możliwości abyś od chwili startu był najlepszy w branży (chyba, że tworzysz nowy rynek, ale to temat na inny artykuł).

Chcesz lepiej pisać? Zapisz się na warsztaty dziennikarskie, czytaj blogi i książki o copywritingu, pisz blog, udzielaj się w portalach społecznościowych.

Chcesz lepiej śpiewać? Idź z przyjaciółmi na karaoke, zapisz się do chóru, pracuj nad głosem, naśladuj swoich idoli.

Chcesz lepiej tańczyć? Częściej bywaj w klubach, zapisz się do szkoły tańca, ćwicz w domu, a lekcji szukaj na youtube.com (wpisz:  „[nazwa tańca] tutorial” np. „cwalk tutorial”)

Ćwicz. Regularne wizyty na siłowni, bieganie lub trenowanie sportów walki mogą wpłynąć na Twoją koncepcję siebie. Żebyśmy się dobrze zrozumieli – nie mam na myśli tego, żebyś zaczął zgrywać bohatera i stawiać się w sytuacjach, w których zwykle odpuszczałeś. Chodzi o to, że przezwyciężając słabości ciała wykonując kolejne powtórzenie leżąc na ławeczce uczysz się także pokonywać bariery umysłowe.

Najtrafniej ujął to Will Smith. Koniecznie zobacz ten filmik:

Co jeszcze Twoim zdaniem można robić, aby podnieść pewność siebie?

Nagłówek

 • http://aviaservice.pl mbuklad

  Sam temat mało mnie interesuje, natomiast wideo daje ogromnego kopa. I za to wideo dziękuję.
  Pozdrawiam ;)

 • gatto

  „Bądź sobą” – ileż można :-). Ja bym powiedział inaczej: bądź każdym. Jeśli ktoś próbuje kopiować z bardzo wielu osób, to ostatecznie i tak stanie się kimś oryginalnym. Nie ma sensu przesadzać w drugą stronę i odkrywać koła od nowa by tylko „być sobą”.

  • http://bartekpopiel.pl Bartek

   gatto
   Ostatecznie zawsze nasze JA jest konglomeratem innych ludzi. Przejmujemy idee, pomysły, styl życia itp. Odpowiedni mix zapewnia unikalność i tutaj się zgadzam z Tobą. Mnie bardziej chodziło o kwestię skrywania swoich prawdziwych pragnień i udawanie kogoś kim się nie jest z powodu chęci zaimponowania, lub ze strachu przed opinią innych.

 • http://zyciejestpiekne.eu Michał Maj

  „Musisz wiedzieć kim jesteś i że jesteś kimś jak to kiedyś ująłem, dodając pewności siebie mojemu koledze. dziś przełamuje bariery, poznaje ludzi, właśnie wrócił z autostopowej podróży do Portugalii.

  Dodałbym jeszcze świadomość swoich talentów.Wiele razy słyszymy jak jesteśmy słabi, czego nie potrafimy, co robimy beznadziejnie itp. Każda taka negatywna opinia pomniejsza nas, stajemy się coraz słabsi. Trzeba umieć się przed tym bronić i jak ty to kiedyś Bartek powiedziałeś do mnie gdy miałem stres przed prowadzeniem szkolenia, że nie jestem 100 dolarowym banknotem aby się każdemu podobać. Trzeba znaleźć swoje zalety i zrozumieć, że każdemu nie dogodzimy, zaakceptować to i cieszyć się Sobą.

  • http://bartekpopiel.pl Bartek

   Michale i nadal podtrzymuję to, co wtedy powiedziałem. Nie można dogodzić wszystkim, a nawet nie powinno się tego robić.

   Jest taka metafora o lataniu: Mama z dzieckiem lecą samolotem. Po godzinie lotu wpadają w potężne turbulencje. Z góry spadają maski tlenowe. Jak powinna zachować się matka: ma założyć maskę najpierw sobie czy dziecku? Wiele osób idzie tutaj w schemat i odpowiada, że najpierw powinna zadbać o dziecko. Otóż NIE! Najpierw powinna założyć maskę sobie po to, by móc założyć ją dziecku. Gdy zachowa się odwrotnie może stracić przytomność. Wtedy będzie bez maski i ona i dziecko.

   Morał z tej historii jest taki: chcesz dogodzić innym? Najpierw zadbaj o siebie :)

 • http://waylife.pl Aleksandra (Secretisfaith)

  Dzięki tobie mogę dalej się rozwijać ;-) po prostu twoje artykuły sa wyśmienite, a filmik z Willem Smithem jest jednym z moich ulubionych ;-)

  • http://bartekpopiel.pl Bartek

   Bardzo się cieszę :)

 • Leszek Cyfer

  Dawno temu przeczytałem książkę Susan Jeffers „Feel the fear and do it anyway”. Tą samą radę daje Castaneda w „Naukach Don Juana” – trzeba w pełni świadomie robić to czego się boimy, a stopniowo lęk ten przestaje paraliżować – zostaje pokonany. Jednocześnie powiększa się nasza pewność siebie i jesteśmy w stanie robić inne rzeczy których się wcześniej baliśmy.

  Jednocześnie lęk towarzyszy nam przez całe życie – odczuwamy go zawsze kiedy robimy coś czego nigdy wcześniej nie robiliśmy. Bo tak naprawdę boimy się nieznanego. Kiedy jednak działamy pomimo odczuwanego lęku, w końcu maleje on i znika.

  By znowu się pojawić gdy staniemy przed nowym wyzwaniem.

  Lęk dla człowieka czynu jest wskaźnikiem tego że się rozwija, a nie stoi w miejscu i gnuśnieje. Jest czymś czego oczekuje a nie czymś czego się stara uniknąć.

  • http://bartekpopiel.pl Bartek

   Leszek tym zdaniem:

   Lęk dla człowieka czynu jest wskaźnikiem tego że się rozwija, a nie stoi w miejscu i gnuśnieje. Jest czymś czego oczekuje a nie czymś czego się stara uniknąć.

   trafiłeś w samo sedno.

 • Krystian

  Cwiczę, a teraz zacząłem czytać hmm to takie miłe uczucie że jestem na dobrej drodze :) Żebym tylko nie przestał czytać :)
  Dziekuje Bartku świetny artykuł
  Pozdrawiam

  • http://bartekpopiel.pl Bartek

   Hej Krystian!

   Nie ustawaj póki nie osiągniesz tego, co chcesz!